Hubové ochorenie nôh

Príznaky a správna liečba plesní nôh

Podľa odhadov trpí plesňami nôh každý tretí človek a tento pomer sa zvyšuje s vekom. Muži častejšie trpia plesňovými ochoreniami nôh ako ženy.

Hubové ochorenie nôh sa zvyčajne začína silným a úporným svrbením medzi prstami a je takmer neviditeľné. Neskôr koža na postihnutých miestach sčervená a olupuje sa, zvyčajne v oblastiach medzi prstami. Okraj infikovanej oblasti postupne tmavne a tvoria sa malé vriedky a pľuzgiere.

Pri pokročilej plesňovej infekcii sa šupiny kože odlupujú. Pod nimi sa objaví červené, podráždené tkanivo a koža vyzerá ako nasiaknutá. Vytvárajú sa malé praskliny, ktoré spôsobujú bolesť. Tieto praskliny môžu byť po celom chodidle.

Zvláštna forma pľuzgierov sa môže vytvoriť na chodidle alebo na nárte. Prejavuje sa jemnými, suchými šupinkami na zapálenej koži. Aj tu sa môžu časom na hrubých zrohovatených vrstvách vytvoriť bolestivé praskliny.

Príznaky plesne nôh

 • pretrvávajúce svrbenie medzi prstami na nohách
 • začervenanie alebo olupovanie kože
 • tmavý okraj a pľuzgiere
 • koža vyzerá ako mokvavá
 • koža je popraskaná a bolestivá


Príčiny a vznik plesní nôh

Pri väčšine plesňových ochorení nôh sú za infekciu zodpovedné vláknité huby, ale k infekcii môžu viesť aj druhy húb, ako sú kvasinky alebo plesne, najmä na chodidlách a nechtoch.

Tieto huby majú rôzne mechanizmy, ako sa zahniezdiť v koži a cielene poškodiť ochranný obal kože, aby sa pevne uchytili na kožných bunkách. Ak je teda koža poškodená a imunitný systém oslabený, huby môžu preniknúť do rohovej vrstvy.

 

Správna liečba a terapia plesní nôh

Liečba plesní nôh sa riadi rozsahom plesňovej infekcie. V počiatočných štádiách zvyčajne postačuje vonkajšia liečba. V prípade ďalšieho šírenia by sa mala začať aj vnútorná liečba proti hubovému ochoreniu.

U ľudí trpiacich suchou pokožkou by sa na liečbu mali používať krémy a pleťové vody, pretože majú dodatočný ošetrujúci účinok. Tí, ktorí sa chcú vyhnúť priamemu kontaktu s chorou pokožkou, môžu použiť sprej.  

Preventívna a doplnková starostlivosť o nohy pri plesňových ochoreniach

Hubová infekcia sa môže rýchlo šíriť, preto je potrebná rýchla liečba. Aj po úspešnej liečbe je potrebné sa o náchylné miesta starať a ošetrovať ich, aby sa zabránilo návratu plesne nôh. Práve pre tento prípad sme pripravili prípravky na starostlivosť. Hoci nie je možné úplne sa vyhnúť plesni nôh, správnou starostlivosťou je možné nohy chrániť.

 

Čo je to huba na nohách?

Plesň nechtov na nohách je polochronická plesňová infekcia v priestoroch medzi prstami na nohách, na chodidlách a v niektorých prípadoch aj na prstoch. Ak huba napadne navyše aj nechty, hovoríme o plesni nechtov.

Som náchylný na plesne nôh?

Náchylnosť na plesňové infekcie sa zvyšuje aj s vekom. Bez ohľadu na vek však majú niektorí ľudia vyššie riziko, že budú postihnutí plesňou nôh. Medzi týchto ľudí patria tí, ktorí

 • trpia poruchami krvného obehu v nohách.
 • trpia silným potením nôh
 • musia užívať lieky, ktoré oslabujú imunitný systém
 • trpia oslabenou imunitou
 • majú vady držania tela, ako sú kladivkové prsty, pozdĺžne alebo priečne ploché nohy

 
Športovci sú tiež jednou zo skupín, ktoré prichádzajú do kontaktu s inými potenciálnymi prenášačmi rýchlejšie, pretože majú spoločné sprchy a šatne. Takmer 70 % diabetikov trpí plesňovým ochorením nôh, pretože zle liečený diabetes mellitus často spôsobuje zhoršený prietok krvi do nôh.

Ako môžem zabrániť plesňovému ochoreniu nôh?

Ľudia náchylní na plesňové ochorenia nôh by mali dodržiavať tieto preventívne opatrenia:

 • na miestach, kde iní chodia bosí, noste namiesto toho topánky na plávanie
 • vždy udržujte nohy a prsty v suchu
 • vysušte miesta medzi prstami na nohách fénom nastaveným na nízky stupeň
 • uteráky perte na vysokej teplote a pravidelne ich vymieňajte
 • noste pohodlnú obuv a denne ju prezúvajte
 • pravidelne si nohy kontrolujte, aby ste mohli včas reagovať
 • snažte sa udržiavať nohy v teple a dobre prekrvené


V prípade cukrovky: vždy dodržiavajte liečbu a dávajte pozor na hodnoty cukru v krvi.

 

 

© Copyright 2024 - Akékoľvek použitie obsahu stránok vrátane prevzatia, šírenia či ďalšieho sprístupnenia textov, fotografií je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa týchto stránok prísne zakázané.