Pacienti s diabetom môžu spravidla viesť celkom normálny život so svojím ochorením. Dôležité je však zmeniť niektoré svoje návyky, napríklad stravovacie návyky (je dobré začať so zdravou stravou) a v neposlednom rade mať každý deň dostatok pohybu. Bežnými príznakmi zmien na koži sú znížená produkcia potu a kožného mazu, vysušovanie kože, šupinatenie a dokonca aj praskanie. Častejšie sa môžu vyskytovať ekzémy.
Pokožka diabetikov rýchlo stráca pružnosť a je náchylná na predčasné známky starnutia. Prejavy "diabetickej kože" siahajú od svrbenia a napätia až po ragády (praskliny) a zle sa hojace rany. Koža môže byť postihnutá aj cukrovkou a vyžaduje si osobitnú pozornosť. Problémy s kožou môžu nesmierne ovplyvniť telesnú a duševnú pohodu a môžu odštartovať vážne komplikácie.
Metabolické ochorenie diabetes ovplyvňuje aj kožu, pretože sa prejavuje v tele. Telo pacientov s cukrovkou stráca vodu vo väčšej miere, pretože sa telo snaží vylúčiť prebytočný cukor močom. V dôsledku toho sa rýchlejšie vysušuje aj koža, najmä na nohách a chodidlách. Spolu so stratou prirodzenej vlhkosti pokožka postupne stráca schopnosť plniť svoju prirodzenú funkciu ochrannej bariéry proti vonkajšiemu prostrediu. Kombinácia kožných problémov spôsobených angiopatiou s neuropatiou (poruchou citlivosti) vytvára vážny problém, keď je na jednej strane výrazne zhoršené zásobovanie periférnych tkanív kyslíkom a živinami (znižuje sa aj schopnosť odstraňovať bunkové metabolity) a na druhej strane v dôsledku poruchy citlivosti pacient často dlho nevníma problémy.
V ideálnom prípade by mali byť výrobky na starostlivosť a ich zložky prispôsobené osobitným potrebám pokožky ľudí s diabetes mellitus. Pravidelná starostlivosť môže mať pozitívny vplyv na stav pokožky. Podporou funkcie prirodzenej telesnej bariéry sa znižuje riziko infekcie, pokožka je v lepšom stave a jej vonkajší vzhľad je pozitívny.
Je dôležité, aby prípravky na starostlivosť o suchú pokožku pomáhali viazať dostatok vlhkosti a lipidov. Zároveň musia vykazovať veľmi dobrú znášanlivosť a priedušnosť.
Allpresan penové krémy sú navrhnuté špeciálne pre potreby diabetickej pokožky.
Špeciálne účinné zloženie vytvára priedušnú ochrannú sieť. Tá posilňuje kožnú bariéru, ochranná vrstva sa vďaka konzistencii krémovej peny veľmi rýchlo rozotiera a účinné látky sa vstrebávajú bez toho, aby aplikácia peny narušila prirodzenú funkciu pokožky - nevytvára tepelnú ani vlhkostnú bariéru. Povrch pokožky je tak účinne chránený pred preležaninami, trením a nadmernou vlhkosťou, maceráciou. Neporušená kožná bariéra chráni pred prenikaním baktérií a plesňových činiteľov. Aktívne zložky peny sa zároveň starajú o pokožku a predchádzajú možným problémom s chodidlami.
Výsledky štúdií dokazujú vysokú účinnosť diabetického penového krému Allpresan Diabetic INTENSIV. Okrem vynikajúcich účinkov na zachovanie vlhkosti sa stabilizuje kožná bariéra a zlepšuje sa celkový stav a vzhľad pokožky.
Syndróm diabetickej nohy (DFS) zahŕňa rôzne problémy: infekciu, ulceráciu (vznik vredu) a/alebo narušenie hlboko uložených mäkkých tkanív nohy v spojení s neuropatiou (porucha citlivosti). Okrem toho poruchy periférneho arteriálneho prietoku krvi (arteriálna obštrukčná choroba) rôzneho stupňa. Pojem SDN zahŕňa všetky patologické zmeny na nohe, ktoré vznikajú v dôsledku primárneho diabetického ochorenia alebo ktoré sú uľahčené a posilnené cukrovkou. Patrí sem napr. diabetický vred (ulcerácia) na nohe (defekt substancie, dekubitus), ale aj napr. poškodenie nechtového lôžka vedúce k infekciám, ako aj deformity prstov alebo celej nohy.
Riziko gangrény (nekrózy spôsobenej nedostatočným zásobovaním krvou) je u diabetikov 50-krát vyššie ako u zdravých osôb bez metabolických porúch. Aj zdanlivo drobné poranenia a defekty môžu u diabetika viesť k veľkým problémom s následnými operáciami a amputáciami. Pravidelná starostlivosť a kontrola stavu nôh zohráva kľúčovú úlohu, pretože v dôsledku neuropatie diabetik často nepociťuje ani pomerne závažné prejavy SDK.
Motorická neuropatia môže viesť k postupnej atrofii (ochabovaniu) svalov nôh. V dôsledku poškodených nervov už nie je možné svaly dostatočne ovládať (enervovať). Zmenšujú sa najmä krátke svaly nôh. Ďalším možným dôsledkom môže byť subluxácia (vykĺbenie) plantárneho kĺbu (smerom nadol, k chodidlu). Príznakmi sú: tvorba typických pľuzgierov, rohovinové mozoľnatosti, deformity (znetvorenia) chodidiel, nesprávne postavenie prstov, nepohyblivosť prstov, nebolestivé otlaky, rezné rany alebo poranenia, kŕče v lýtkach a/alebo bolesti v pokoji.
Autonómna neuropatia je často spojená so zníženou sekréciou potu, pretože produkcia potu v kožných žľazách je riadená priamo nervami. Zníženie sekrécie potu môže byť prvým dôkazom poškodenia nervov v dôsledku cukrovky. Súčasne s poklesom produkcie potu sa vytvára suchá, popraskaná koža a ragády (hladké, hlboké trhliny, ktoré zasahujú do dermy - spojivového tkaniva pod vrstvou kože). Príležitostne dochádza k zmenám na spojivovom tkanive a kĺboch, ktorých pohyblivosť je tak výrazne obmedzená. Pri zmenách pohyblivosti členka alebo palca sa mení poloha chodidla a rozloženie tlaku na chodidlo pri chôdzi. Zvyšuje sa tlak na hlavičky metatarzov (metatarzálne kosti). Môže sa objaviť hyperkeratóza (nadmerné zrohovatenie kože) a môžu sa vytvoriť vredy. Tieto javy sa označujú ako LJM (Limited Joint Mobility). V súvislosti s poškodením nervov sa rozširujú cievy a hromadí sa tekutina, čo vedie k opuchu nôh.
Charcotova noha je zriedkavá závažná forma diabetickej nohy ako následok diabetickej neuropatie. Ide o do istej miery "zmäknutie" jednej alebo viacerých kostí nohy, lokálne odvápnenie kostí - osteopatia, takže aj pri normálnom zaťažení môže dôjsť k zlomeninám. Charcotova noha prechádza niekoľkými štádiami. Začína sa hromadením tekutiny (opuchom), môže byť sprevádzané čiastočným začervenaním. Napriek opuchu a začervenaniu môže byť noha v dôsledku poškodenia nervov nebolestivá. Klenba nohy sa pri zaťažení prepadá. Jej strata vedie k nesprávnemu postaveniu metatarzov (kolíska/kolíska nohy). Niekedy sa v dôsledku senzorickej neuropatie môže bolesť zvýrazniť. Pri zlomeninách kostí môžu ich jednotlivé úlomky preniknúť cez kožu na povrch, čo často vedie k nepríjemným infekciám.
Cukrovkou trpí každý rok čoraz viac ľudí. V Nemecku je v súčasnosti diagnostikovaných približne 8 až 14 miliónov pacientov. Odhaduje sa však, že takmer 2 až 4 milióny ľudí trpia cukrovkou bez toho, aby o tom vedeli. V Českej republike bolo v roku 2015 takmer 860 000 pacientov. V roku 2010 sa v krajine liečilo na toto ochorenie viac ako 800 tisíc ľudí. To predstavuje citeľný medziročný nárast počtu registrovaných diabetikov.
V porovnaní s rokom 2000 však už bolo o 150 000 diabetikov viac. Ak sa pozrieme ešte ďalej do minulosti, z predložených údajov vyplýva, že počet ľudí s cukrovkou sa od roku 1980 zvýšil 2,5-krát.
Diabetes mellitus zahŕňa skupinu metabolických ochorení. Pri nej sa zisťujú zvýšené hodnoty cukru v krvi v dôsledku nedostatočnej produkcie inzulínu v pankrease a/alebo nedostatočného pôsobenia inzulínu. Toto ochorenie sa zvyčajne vyvíja 5 až 8 rokov, kým sa ako také rozpozná.
Táto forma je najčastejším metabolickým ochorením u detí a dospievajúcich. Je založená na genetickej dispozícii a dodatočne ovplyvnená faktormi prostredia. V tomto prípade sa neprodukuje žiadny alebo takmer žiadny inzulín (absolútny nedostatok inzulínu). Diabetes 1. typu je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sú beta-bunky (bunky produkujúce inzulín) pankreasu zničené vlastným imunitným systémom. Je nevyliečiteľná a jej príznaky sa často objavia veľmi nečakane.
V tomto prípade je buď narušená produkcia inzulínu (inzulín sa uvoľňuje pomaly alebo nedostatočne = relatívny nedostatok inzulínu), alebo je znížená citlivosť buniek na inzulín (inzulínová rezistencia). Keďže tieto procesy prebiehajú veľmi pomaly, aj príznaky sú sotva badateľné. Diabetes 2. typu je často chorobou "bohatstva", pretože približne 80 % diabetikov 2. typu má nadváhu, často v dôsledku konzumácie energeticky bohatej stravy obsahujúcej cukor a nedostatku pohybu. To vedie k nerovnováhe medzi príjmom a výdajom energie, čo časom vedie k nadváhe s následnými metabolickými poruchami a inými problémami.
Tento typ zahŕňa všetky (zriedkavé) formy cukrovky s chronicky zvýšenou hladinou cukru v krvi, ktoré nie sú uvedené v zozname cukrovky 1. alebo 2. typu. Cukrovka ako dôsledok rôznych genetických defektov beta-buniek, ako dôsledok genetického defektu súvisiaceho s pôsobením inzulínu, ako dôsledok exokrinného ochorenia pankreasu (ako dôsledok nedostatočného uvoľňovania tráviacich enzýmov), ako dôsledok endokrinopatie (ochorenie spôsobené poruchou funkcie endokrinných žliaz), je zvyčajne vyvolaná liekmi, chemickými látkami alebo infekciami.
Táto forma ochorenia je prvýkrát definovaná v tehotenstve ako začínajúca porucha glukózovej tolerancie. Vo väčšine prípadov sa po pôrode obnoví normálny metabolizmus cukru. Rizikovými faktormi sú: nadváha, tehotenstvo nad 30 rokov a dedičná záťaž.
Sekundárny diabetes mellitus je vyvolaný buď inými ochoreniami (napr. pankreatitídou) alebo liekmi (napr. kortizónom).