Suchá pokožka

Prehľad príznakov suchej kože

Suchá pokožka sa môže vyskytovať na celom tele. Často vyzerá ochabnuto a s modrinami. Okrem toho sa po sprchovaní môže objaviť pocit napnutej kože. Suchá koža je zvyčajne šupinatá a červená. V prípade sklonu k suchej pokožke sa na tvári rýchlo objavia jemné vrásky. Ľudia so sklonom k suchej pokožke pociťujú pnutie a svrbenie pokožky na predkoleniach, chodidlách a rukách, ako aj na lakťoch a predlaktiach. Napätie suchých miest je spôsobené tým, že pokožka sa pri nedostatku tuku a vlhkosti stáva pergamenovou.

 

Stupne a príznaky suchej pokožky

Mierne suchá pokožka - pri mierne suchej pokožke pociťujete mierne napätie alebo sa objavujú drsné miesta
suchá pokožka - ak pokožka naďalej stráca vlhkosť, stáva sa drsnou, popraskanou a šupinatou. Okrem toho aj svrbí.
veľmi suchá pokožka - ak sa o suchú pokožku nestaráte správne, môže sa poškodiť a extrémne napnúť a popraskať.

 

Príčiny a vývoj suchej pokožky

Suchá pokožka môže byť dedičná, ale môže byť spôsobená aj každodennými situáciami a chorobami. Rozhodujúcimi faktormi suchej pokožky môžu byť teda vnútorné, ale aj vonkajšie vplyvy. Túto tendenciu často posilňuje daný životný štýl a nesprávne návyky v starostlivosti o pokožku. Medzi možné vonkajšie vplyvy patrí chlad, teplo, slnko, voda a rôzne dráždivé látky. Na druhej strane medzi vnútorné vplyvy môže patriť nedostatočná hydratácia, jednostranná strava, hormonálne výkyvy a v neposlednom rade aj psychologické dôvody. Okrem toho sa pokožka s pribúdajúcim vekom prirodzene vysušuje. Keďže pokožka funguje ako prirodzená bariéra, je mimoriadne dôležité zistiť, aké príznaky suchej pokožky pacient pociťuje a aké sú možnosti ich riešenia.

 

Správna starostlivosť o suchú pokožku

Suchá pleť si vyžaduje viac pozornosti ako normálna pleť. Ideálna liečba suchej pokožky by mala okrem vhodného ošetrujúceho prípravku zahŕňať aj základné jednoduché opatrenia:

  • Jemná starostlivosť o telo: Používajte jemné, ošetrujúce a hydratačné prípravky, ktoré sú lubrikačné a pokiaľ možno nie sú parfumované. Predchádzajte podráždeniu používaním výrobkov bez alkoholu.
  • Dodržiavajte pestrú stravu bohatú na vitamíny. Pleti pomôžete, ak budete dostatočne piť a vyhnete sa alkoholu a nikotínu.
  • Chráňte svoju pokožku pred chladom! V chladnom období noste rukavice a tvár si ošetrite mastným krémom.
  • Chráňte svoju pokožku pred slnkom. Používajte prípravky na ochranu pred slnkom s vysokým ochranným faktorom SPF.
     

Dodržiavaním týchto opatrení a používaním vhodných prípravkov na starostlivosť sa strata vlhkosti a tuku v pokožke vyrovná.

Vedeli ste, že pokožka sa vo vyššom veku mení a má úplne iné nároky na starostlivosť? Pokožka nie je taká mastná, stráca pružnosť a jej regeneračná schopnosť sa znižuje. Pre staršiu pleť je dôležité používať jemné čistiace pleťové vody a vyživujúce prípravky na starostlivosť o pleť, napríklad s obsahom urey (močoviny). Tým sa zmierni pocit napätia a svrbenia.

Starostlivosť o nohy v prípade suchej pokožky

Neustály pohyb a státie, nosenie hrubých ponožiek a príliš tesných topánok môže vysušovať pokožku nôh. Aby boli opäť zdravé a pružné, potrebujú dostatok vlhkosti a lipidov a naše prípravky na starostlivosť o suchú pokožku nôh sa postarajú o ich dokonalú rovnováhu.

 

© Copyright 2024 - Akékoľvek použitie obsahu stránok vrátane prevzatia, šírenia či ďalšieho sprístupnenia textov, fotografií je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa týchto stránok prísne zakázané.