Problémy s nechtami

Príznaky a liečba problémov s nechtami

Každý človek si všíma nechty svojho náprotivku. Nechty sa považujú za vizitku osobnosti. Nechty sú každý deň vystavené veľkej záťaži, preto sa môžu strapkať, štiepiť alebo lámať. Zmeny v štruktúre nechtov spôsobené napríklad nedostatkom minerálov môžu tiež ovplyvniť vonkajší vzhľad nechtov.
Okrem toho môžu nechty ovplyvniť aj rôzne ochorenia. Nechty sú napríklad často postihnuté u pacientov trpiacich psoriázou. Metabolické poruchy a plesňové infekcie nechtov môžu tiež viesť k problémom s nechtami.

Príznaky problémov s nechtami

  • trenie, rozstrapkanie, lámanie
  • zmena štruktúry nechtov
  • škvrny na nechtoch
  • zmena vzhľadu
  • rozstrapkanie alebo zmena farby nechtov

 

Príčiny a typy problémov s nechtami

Zlomené nechty

Rast nechtov na rukách môže trvať 3-4 mesiace a na nohách až rok.

Rozstrapkané alebo krehké nechty

Ak sa nechty príliš namáhajú alebo sa im venuje príliš veľká starostlivosť, okraje nechtov sa môžu stať nerovnými. Ďalšou príčinou týchto problémov s nechtami môže byť nedostatok vitamínov alebo minerálov. Lámavé nechty však môžu byť aj dedičné. To by sa malo vždy vopred objasniť.

Zápaly

Zápaly, ako napríklad infekcie koreňov nechtov, môžu byť spôsobené bakteriálnymi alebo plesňovými infekciami. Týmto zápalom zvyčajne predchádza natrhnutie alebo poranenie.  

Zlomené nechty

Lámavé nechty môžu poukazovať na nedostatok minerálov alebo toxické látky v črevách, ktoré sa nahromadili v dôsledku črevných problémov.

Hryzenie nechtov

Hryzenie nechtov zvyčajne postihuje malé deti, úzkostných, nervóznych alebo depresívnych ľudí. Necht sa môže zlomiť tak veľmi, že už nemôže normálne dorásť a koža prerastie cez necht.

Hubové ochorenie nechtov

Jedným z najčastejších ochorení je plesňová infekcia. Pri tejto infekcii dochádza k zmäknutiu a narušeniu štruktúry nechtu. Nechty sú v mieste infekcie žltošedé a vykazujú pruhované sfarbenie. Infikovaný necht zvyčajne odpadne, pokiaľ sa tak už nestalo počas odborného ošetrenia, pretože vtedy sa dá huba ľahšie liečiť. Táto huba môže prepuknúť aj na prstoch rúk.

Zarastajúce nechty

Najčastejšie rastú nechty na palci nohy. Necht je zvyčajne zatlačený do tkaniva v dôsledku tesnej obuvi, čo spôsobuje bolestivý zápal, ktorý sa môže rozšíriť pod celú nechtovú platničku.

 

Správna starostlivosť o problémy s nechtami

Nechty môžu poukazovať na rôzne zdravotné ťažkosti, preto je dôležité pred začatím starostlivosti presne zistiť stav nechtov a následne vyhľadať najvhodnejšiu liečbu. Ak si nie ste istí, akú starostlivosť potrebujete, vždy sa poraďte s odborníkmi.

Starostlivosť o nechty na nohách a rukách v prípade problémov s nechtami

Krásne a zdravé nechty si vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Špeciálne pre najčastejšie problémy s nechtami sme vyvinuli produkty na starostlivosť a ošetrenie, ktoré vám pomôžu dosiahnuť zdravé a krásne nechty.

 

© Copyright 2024 - Akékoľvek použitie obsahu stránok vrátane prevzatia, šírenia či ďalšieho sprístupnenia textov, fotografií je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa týchto stránok prísne zakázané.