Atopická dermatitída – čo by ste mali vedieť o ekzéme?
Atopická dermatitída, alebo ekzém či dermatitída, je chronické ochorenie alebo chronicky recidivujúce ochorenie, ktoré je zápalového charakteru. Prejavuje sa na koži a nie je infekčné. Vzniká v dôsledku nadmernej reaktivity imunitného systému. Podľa odhadov ním trpí až 30 % detí a 10 % dospelých.
Typickým prejavom ekzému je nepríjemné svrbenie, suchosť a olupovanie kože. Vyskytujú sa aj pľuzgiere, drobné vyrážky, chrasty, koža môže mokvať, výnimkou nie je ani depigmentácia, teda strata kožného farbiva na miestach pokrytých ekzémom.
Aké sú príčiny vzniku atopického ekzému?
Za vznikom dermatitídy môžu byť alergény, ktoré delíme do troch skupín – na potravinové, vzdušné a kontaktné.
- Do kategórie potravinových alergénov patria kravské mlieko, pšeničná múka, sója či orechy.
- Vzdušné alergény zahŕňajú plesne, pele alebo roztoče.
- Kontaktné alergény predstavujú kozmetiku, kovy, niektoré antibiotiká a podobne.
Okrem alergénov existuje množstvo situácií či podnetov, ktoré môžu ekzém zhoršovať. Jedná sa, napríklad o hormonálne vplyvy, stres, pobyt na slnku alebo časté kúpanie v chlórovanej vode.
Liečba ekzému patrí do rúk odborníka
V prvom rade si treba uvedomiť, že dermatitída sa nedá vyliečiť, avšak stav tohto ochorenia sa dá stabilizovať natoľko, aby človeka výraznejšie v živote neobmedzoval. Liečbu stanovuje lekár individuálne každému pacientovi, pričom sú to lieky (napríklad imunomodulátory, antihistaminiká, antibiotiká, antimykotiká, kortikoidy…), ale aj krémy, masti či roztoky, ktorými treba ekzém pravidelne ošetrovať. Okrem toho je potrebné vyhnúť sa podnetom, ktoré stav ekzému zhoršujú, upraviť životosprávu a celkový životný štýl.
Ako zabrániť tomu, aby sa ekzém zhoršil?
• Vyhýbajte sa prachu, pretože mnohým ľuďom s ekzémom zhoršujú stav práve roztoče. To znamená, že treba nielen pravidelne utierať prach, ale aj odstrániť z bytu koberce či závesy, ktoré fungujú ako „lapače“ prachu. Za zváženie stoja čističky vzduchu a peľové sieťky do okien.
• Venujte pozornosť tomu, aké oblečenie si kupujete. Preferujte priedušné materiály z bavlny, ktoré pokožku zbytočne nedráždia. Vždy vyperte nové šaty pred prvým použitím. Vyberajte si voľnejšie strihy, aby sa pokožka neodierala.
• Používajte mydlá, ktoré sú k pokožke šetrné, vhodné sú mydlá špeciálne určené pre pokožku s ekzémom, poprípade detské mydlá. Absolútne tabu by mali byť antibakteriálne mydlá, ktoré pokožku vysušujú. Navyše mnohé obsahujú triklosan, ktorý škodí ľudskému zdraviu aj životnému prostrediu.
• Pozor dajte i na pracie prášky – používajte také, ktoré sú určené pre alergikov. Vhodné je pri praní nastaviť cyklus dvojitého plákania, aby na odeve nezostali zvyšky pracieho prostriedku.
• Snažte sa čo najlepšie zvládať stres, pretože práve ten stimuluje zápalové procesy v tele a tým zhoršuje aj stav ekzému. Vhodnou voľbou môže byť šport (pozor na nadmerné potenie), meditácia, hlboké dýchanie, venovanie sa svojim koníčkom, stretávanie sa s pozitívnymi ľuďmi atď.
• Nepodceňujte pitný režim – dospelý človek by mal denne prijať 3 – 4 dcl vody na každých 10 kg váhy.
• Dbajte na prísun protizápalových omega-3 mastných kyselín, pretože ich nedostatok môže ekzém zhoršiť. Výborným zdrojom sú tučné ryby, ako losos, tuniak či makrela, alebo vhodné prírodné výživové doplnky
Ako sa starať o pokožku s dermatitídou?
• Vo vašej kozmetickej taštičke by nemali chýbať prípravky, ktoré hydratujú, zvláčňujú a premasťujú pokožku. Zároveň na pokožke vytvárajú ochrannú vrstvu, zlepšujú elasticitu pokožky, zabraňujú odparovaniu vody a pomáhajú bojovať proti nepríjemnému svrbeniu. Zároveň musia byť vhodné na citlivú pokožku, aby ste sa vyhli podráždeniu nevhodnými zložkami. Používať by ste ich mali 2-krát denne. Pred aplikovaním na postihnuté miesto je vhodné na malej ploche kože vykonať test znášanlivosti po dobu 3 dní.
• Vhodné sú aj kúpele s pridaním špeciálnych prípravkov s obsahom oleja, avšak kúpeľ by u dospelých nemal trvať dlhšie ako 15 minút, u detí cca 5 minút. Teplota vody by mala byť okolo 37 stupňov Celzia. Čo sa týka sprchy, ideálnou voľbou je sprcha vlažnou vodou nie dlhšie ako do 5 minút. Následne treba pokožku iba veľmi jemne osušiť, aby zostala vlhká a do 3 minút aplikovať hydratačné mlieka, krémy alebo krémové peny, ktoré sa rýchlo vstrebávajú.
Pridaj komentár