Citlivú pleť má až tretina dospelých. Ako sa o ňu starať?

citlivá pokožka,

Citlivú pleť má až tretina dospelých. Ako sa o ňu starať?

Pre citlivú pleť sú charakteristické nepríjemné pocity pnutia, začervenanie, suchosť, tvorba šupín, ale aj pálenie, štípanie či mravčenie. Tieto príznaky sa môžu dostaviť na rôznych častiach tela a to vtedy, keď je z nejakej príčiny narušená ochranná bariéra pokožky, v dôsledku čoho pleť rýchlejšie a silnejšie reaguje na poveternostné vplyvy, znečistené prostredie, hormonálne zmeny, stres, kozmetiku, holenie, nedostatočný pitný režim, ale aj konzumáciu niektorých jedál či nápojov, ako sú potraviny s obsahom lepku, mliečne výrobky, vajíčka či alkohol. Výbornou správou je, že aj citlivá pokožka môže vyzerať krásne. Samozrejme, za predpokladu, že sa o ňu správne staráte. Čo je dôležité?

Identifikujte podnety, ktoré citlivú pokožku dráždia

Badáte na svojej pokožke viaceré zo symptómov citlivej pleti, napríklad vtedy, keď sa dlhšie zdržiavate v zafajčených priestoroch, alebo na slnku? Je vaša pokožka sčervenaná a pnie vtedy, keď máte v práci stres? V tom prípade sa snažte podnety, na ktoré reaguje citlivo, eliminovať. Vyhnite sa miestnostiam s cigaretovým dymom, pred slnkom ju chráňte vhodnou ochrannou kozmetikou a nájdite spôsob, ako sa lepšie popasovať so stresom – pomôcť môže šport, masáže či meditácia. Urobíte tak veľa nielen pre svoje zdravie, ale aj pleť.

Dôsledne dodržiavajte pravidlá starostlivosti o citlivú pleť

Mnoho ľudí s citlivou pleťou má tendenciu dôsledne sa o pokožku starať vtedy, keď sa jej stav zhorší. Avšak pokiaľ máte citlivú pleť, nevyhnutná je dennodenná poctivá starostlivosť. Aké sú jej hlavné zásady?

  • Naučte sa čítať etikety kozmetických produktov, predídete tak nielen podráždeniu pokožky, ale aj zbytočnému vyhadzovaniu peňazí. Pre citlivú pokožku nie je vhodná kozmetika s obsahom konzervačných látok (parabénov), alergénov, alkoholu, parfumov a sulfátov (objavujú sa pod názvom SLS a SLES). Naopak, mala by mať upokojujúce účinky, nenarúšať prirodzené pH pokožky a posilňovať jej ochrannú bariéru. To znamená, že zásadne vyberajte z produktov, ktoré sú určené pre citlivú pleť a sú dermatologicky testované. Ideálom je hypoalergénna kozmetika. Kritéria výberu dokonale spĺňa napríklad Allpresan pedicare krémová pena na citlivú pokožku nôh. Je určená na citlivú pokožku, dokonca na takú, ktorá trpí psoriázou či ekzémom. Pena pokožku nôh i celého tela dokonale upokojí, zvláčni a posilní jej ochrannú bariéru. Medzi hlavné účinné látky patrí pantenol a madecassosid. Samozrejme, neobsahuje parfumy, farbivá a ani konzervačné látky.
  • Skôr, ako sa pustíte do skúšania nového kozmetického produktu, otestujte ho napríklad v oblasti za ušami. Ak sa po 24-hodinách na danom mieste vyskytnú niektoré z prejavov citlivej pokožky, nie je pre vás vhodný.
  • Myslite na to, že pri citlivej pleti je obzvlášť dôležité myslieť na to, že „menej je niekedy viac“. Nepreháňajte to teda s množstvom používanej kozmetiky. Avšak vo vašom kozmetickom kufríku by mali byť kvalitné odličovacie produkty, očný, denný a nočný krém a tiež sérum na tvár. Platí to, samozrejme, aj pre líčidlá, ktoré môžu obsahovať veľa „dráždivých“ látok. Čo sa týka riasenky, vyberajte si čiernu a pri očných tieňoch svetlé odtiene, pretože obsahujú menej pre citlivú pleť nežiaducich látok. Mejkap voľte púdrový, nie tekutý.
  • Pleť vyčistite vždy ráno a večer upokojujúcou kozmetikou určenou pre citlivú pleť. Vhodná je napríklad micelárna voda. Následne na pokožku naneste denný alebo nočný krém pre citlivú pleť.
  • Pri umývaní sa vyhnite horúcej vode a drhnutiu tváre či tela uterákom, pretože tak ešte viac narušíte ochrannú bariéru pokožky.
  • Pri citlivej pleti je obzvlášť dôležitá hydratácia nielen v podobe krémov, ale aj masiek na tvár. Preto aspoň raz týždenne doprajte pleti hydratačnú masku.
  • Pozor si treba dať aj na kontakt pokožky s oblečením – je vhodné staviť hlavne na prírodné materiály a zvoliť si prostriedok na pranie, ktorý neobsahuje zbytočnú chémiu.
  • Citlivú pokožku treba primerane chrániť pred slnkom. Dôležité je, aby obsahovala fyzikálne filtre a nie chemické, ako sú avobenzone, octinoxate a oxybenzone. Stavte teda na kozmetiku s minerálnymi filtrami, kde patria oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý.
  • Pozor si dávajte aj na dátumy spotreby na kozmetických prípravkoch. Na citlivej pokožke sa môže tiež negatívne odzrkadliť kozmetika, ktorá je dlho otvorená, preto si dávajte na to pozor. Pri riasenke platí, že by nemala byť otvorená dlhšie ako 3 – 6 mesiacov. Púdre, rúže a očné tiene zvyčajne vydržia dva roky.

Pri citlivej pleti nepodceňujte skladbu svojho jedálnička

Zmeny v stravovacích návykoch a pitnom režime môžu takisto pozitívne ovplyvniť stav citlivej pokožky. Snažte sa denne vypiť 3 – 4 dcl čistej vody na každých aj začatých 10 kg hmotnosti. Nepreháňajte to s konzumáciou nasýtených tukov a rýchlych cukrov. Naopak, do jedálnička prepašujte čo najviac potravín bohatých na živiny. Obzvlášť vhodné sú tie, ktoré obsahujú antioxidanty chrániace bunky pred poškodením – silnými antioxidantmi sú, napríklad vitamíny C a E, karotenoidy, flavonoidy, chlorofyl a ďalšie. Obsahuje ich, napríklad o ovocie, zeleninu, orechy, semiačka, strukoviny, celé zrná…

Zdieľajte tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *