Suchá pokožka

kozmetické prípravky

Suchá pokožka

Za elasticitu a hebkosť pokožky zodpovedajú lipidy a voda. Suchá pokožka vytvára málo lipidov, je drsná, citlivá, má sklon k výraznej tvorbe šupín a drobných, nepríjemne bolestivých praskliniek, dochádza k jej hrubnutiu. Suchá koža je veľmi citlivá na akékoľvek mechanické a fyzikálne namáhanie, na poranenia, teplo, chlad a slnko. Je sprievodným znakom mnohých ochorení, napr. detského ekzému, ichtyózy, psoriázy či cukrovky.

Močovina (urea)

Močovina (urea) je organická zlúčenia uhlíka, kyslíka, dusíka a vodíka s chemickým názvom diamid kyseliny uhličitej. Objavil ju Hilaire Rouelle v roku 1773. Jej súhrnný vzorec je CON2H4, konštitučný vzorec je NH2–CO–NH2. Urea patrí medzi tzv. prirodzené zvlhčujúce faktory, ktoré pomáhajú zvyšovať obsah vlhkosti v pokožke. Stabilizuje ochrannú funkciu pokožky. Urea je prírodný produkt výmeny bielkovín nachádzajúci sa skoro vo všetkých tekutinách tela. Vylučuje sa hlavne cez obličky, ale je prítomná aj v ľudskom pote a vo vrchnej vrstve kože, čiže v epiderme.

Urea je v zdravej pokožke bežne prítomná, a to v koncentráciách od 1 %. S rastúcim vekom sa obsah urey v pokožke znižuje a pokožka sa stáva prirodzene suchšou. U ľudí trpiacich na niektoré nepríjemné ochorenia je obsah urey tiež často nižší. Ak je obsah urey v pokožke nízky, pokožka je suchá až popraskaná. Vďaka antibakteriálnemu účinku urey nevyžadujú produkty obsahujúce ureu žiadne konzervačné látky, a preto je riziko vzniku alergie veľmi malé.

Účinky urey

  • Urea účinne zvyšuje schopnosť pokožky viazať vodu, a tak ju udržiavať mäkkú a jemnú.
  • Urea zlepšuje regeneračnú funkciu pokožky a stabilizuje jej ochrannú funkciu.
  • Urea má antibakteriálne účinky.
  • Urea nemá alergizujúce účinky.
  • Urea je najdôležitejšou účinnou látkou v kozmetických prípravkoch Allpresan®. Urea používaná vo výrobkoch Allpresan® je synteticky vyrábaná. Keďže synteticky vyrábaná urea účinkuje podobne ako jej prirodzená forma, je aj rovnako dobre znášaná. Na základe odporúčaní odborníkov boli krémové peny Allpresan® vyvinuté s 5 – 15 % obsahom urey.
  • Výrobky obsahujúce ureu sú preto najvhodnejšie na ošetrenie suchej a citlivej pokožky.

Starostlivosť o suchú pokožku

Cieľom starostlivosti o suchú pokožku je udržiavanie normálnej úrovne hydratácie a ochrannej funkcie, ktorú majú na starosti lipidy, ako ceramidy a rastlinné oleje.

Prejavy suchosti môže mať aj mastná pokožka, a to hlavne vtedy, keď nie je vhodne hydratovaná. V takomto prípade je žiaduce používať krémy s nízkym obsahom tuku, ale bohaté na zvlhčujúce faktory, prípadne ľahké gély bez tuku.

Na zachovanie elasticity a ochrannej funkcie pokožky je potrebná správna hydratácia. Vysokoúčinné zmesi obsahujú molekuly, ktoré sa po jej povrchu roztiahnu ako sieť. Na ňu sa naviažu látky spôsobujúce zadržiavanie vody, ako glycerín, urea či aminokyseliny. Tie sa postupne pomaly uvoľňujú, a tak dokážu pôsobiť celé hodiny.

Kozmetické prípravky na ošetrenie pokožky by nemali brániť prirodzeným funkciám pokožky. Mastné krémy a masti môžu zapchať póry, a tým brániť pokožke “dýchať”.

Zdieľajte tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *